زبان بدن (body language) به چه معناست؟

مثلا وقتی از حرف زدن با شخصی خسته شده‌اید با این پا و آن پا کردن، با نگاه کردن به ساعت بدون هیچ کلمه‌ای یا جمله‌ای به او فهمانده‌اید که دیرتان شده. در استفاده از این روش ارتباطی باید مراقب باشید این روش ارتباطی بین اشخاص تاثیر زیادی دارد و تا مدت‌ها در ذهن طرف مقابل می‌ماند. در زبان بدن شما به جای استفاده از کلمات یا صوت از رفتارهای فیزیکی صورت، دست‌ها و … استفاده می‌کنید.

زبان بدن یک زبان جهانی و شناخته شده است.

زبان بدن یک ارتباط غیر کلامی است.

در استفاده از زبان بدن مقصود رساندن پیام و رسیدن به هدف مورد نظر است. در زبان بدن با حرکات و ژست سر و کار داریم نه اصوات. در ارتباطات غیر کلامی مانند زبان اشاره یا زبان بدن به جای رد و بدل کردن واژه‌ها از حرکات و ژست‌های بدن استفاده می‌کنند مانند زبان اشاره که تنها با استفاده از دست‌ها ارتباط صورت می‌گیرد. در زبان بدن هم همینطور است یعنی علاوه بر دست از ژست‌ها و حرکات بدن نیز استفاده می‌شود.

ذهن انسان قادر است حرکات فرد مقابل آنالیز کرده و مقصود را درک کند. این قدرت از طریق حواس پنج گانه به دست می‌آید در استفاده از تکنیک زبان بدن یا ارتباط غیر کلامی، ذهن از روی حرکات و تنها با استفاده از حس بینایی یا شنوایی مقصود را درک می‌کند.

به عنوان مثال ذهن قادر است لبخند واقعی را از لبخند غیر واقعی تشخیص دهد در لبخند واقعی علاوه بر لب‌ها حالت چشم نیز تغییر می کند این تغییر هم در اندازه مردمک چشم و هم در حالت چشم‌ها به وجود می آید. این در حالی است که تشخیص عصبانیت واقعی از عصبانیت غیر واقعی کمی دشوار است زیرا ذهن خود دچار یک فرآیند تنش‌زا شده و کارایی آن پایین می‌آید.

چند نمونه از زبان بدن در ارتباطات روزانه افراد

دست دادن 

این حرکت یعنی دست دادن افراد با یکدیگر از مهمترین موارد زبان بدن است.

باید دقت داشته باشید نوع ایستادن شما نحوه سلام و نوع برخورد و حتی میزان فشار دست ها همگی موثر هستند.

اگر شانه ها را پایین بکشید و مستقیم در صورت فرد مقابل نگاه نکنید و یا در هنگام فشار دست به اصطلاح شل دست دهید این مفهموم به فرد القا می‌شود که شما تمایلی برای ایجاد ارتباط بیشتر با او را ندارید.

اما اگر محکم باستید و شانه را عقب کشیده به صورت و چشم‌های فرد مقابل نگاه کنید و در حین حال شما زودتر دست‌ها به سمت او دراز کنید و محکم فشار دهید این مفهوم به ذهن فرد القا می‌شود که شما از ارتباط با اون خرسند هستید و قصد همکاری و ادامه ارتباط با او را دارید.

حرکات پا

در زمان نشستن در یک جلسه یا سر کلاس یا در مصاحبه کاری باید دقت  داشته باشید که چگونه می‌نشینید زیرا نحوه نشستن شما برای فردی که در جلسه است و قصد ارتباط برقرار کردن با شما را دارد از اهمیت بالایی برخوردار است.

به طور مثال اگر روی صندلی لم دهید نشان دهنده این است که هیج اهمیتی برای فرد مقابل قادر نیستید و منتظر تمام شدن مذاکره هستید برعکس اگر صاف روی صندلی بنشینید و کمی صورت را جلو بکشید و به چشمان فرد نگاه کنید یا اینکه با خودکار نکات مهم صحبت‌های او را بنویسید گاهی کمی به جلو خم شوید دست‌ها را زیر چانه بگذارید تا نشان دهید به به حرف‌های او فکر می‌کنید و برای شما اهمیت دارد. این یعنی زبان بدن شما در حال صحبت کردن است.

طرز ایستادن

اگر ایستاده با فردی در حال گفتگو هستید یا اینکه تنها شنونده ی صحبت های او هستید باید بدانید که نحوه ایستادن شما حرف‌های زیادی می‌زند. در گفتگوهای روزمره یا صحبت‌های کاری یا حتی در مشاجره‌ها و بگومگو های عمومی طرز ایستادن شما از اهمیتی بالایی برخوردار است. به عنوان مثال اگر با همکار خود در حال گفتگو هستید باید به این نکته توجه کنید که فرد مقابل تمام حرکات شما را زیر نظر دارد اگر می‌خواید به او بفهمانید که دیرتان شده کافی است به ساعت نگاه کنید گاهی برگردید پشت سرتان را نگاه کنید و وانمود کنید کسی منتظر شما است. برعکس اگر از هم صبحتی با او و گوش دادن به صحبت‌های او راضی هستید با تکان دادن سر به علامت تایید حرف های او می‌توانید زمان گفتگو را به نفع خودتان افزایش دهید. اگر حرف‌های فرد شما را خسته کرده یا حرف‌های او را تاییدی نمی‌کنید و فکر می‌کنید اشتباه می‌کند کافی است دست‌ها را روی کمر قرار دهید و با ابروهای و حالت‌های صورت مانند لبخندهای ریز به او نشان دهید صحبت‌هایش اشتباه است.

زمان ارسال : 20:08:00 ~~~ 1398/10/14
گروه مطلب : تازه ها