سرویس مترجم گوگل را بشناسید!

مترجم گوگل چیست؟

گوگل ترنسلیت Google Translate، یک موتور رایگان چند زبان است که توسط کمپانی گوگل برای ترجمه متون، سخنرانی ها، سایت ها و تصاویر از یک زبان به زبانی دیگر ارائه شده است. این سرویس علاوه بر وبسایت، به صورت نرم افزار برای سیستم عامل های اندروید و iOS نیز ارائه شده و همچنین وجود API، کار را برای توسعه دهندگان مرورگرها و برنامه نویسان جهت ایجاد نرم افزارهای مرتبط با این سرویس راحت تر کرده است. گوگل ترنسلیت، بیش از ۱۰۰ زبان را در سطوح مختلف پشتیبانی کرده و از ماه می ۲۰۱۳، به بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در روز، خدمات رسانی می کند.

از جمله ویژگی­ های مهم گوگل ترانسلیت، ارائه خدمات مربوط به تلفظ کلمات در مورد برخی زبان ها، برجسته کردن واژه ها و عبارات متناظردر متن اصلی و متن مقصد، می باشد. همچنین می توان از این سرویس بعنوان یک دیشنکری آنلاین و سهل الوصل برای جستجوی معانی کلمات تک کاربرد دارد. ویژگی بسیار کاربردی دیگری که در این سرویس و نرم افزارهای ارائه شده آن وجود دارد این است که، اگر در بخش انتخاب زبان، زبان مبدا مشخص شده باشد، درصورتیکه متن مورد نظر از لحاظ گرامری اشتباه بوده یا به زبان دیگری باشد، نزدیکترین زبان شناسایی می شود. دربرخی از زبان ها، در هنگام استفاده از صفحات لمسی، می توان بدون تایپ و تنها با نوشتن دست خط به زبان مد نظر برروی صفحه مانیتور، معنی کلمه یا عبارت مورد نظر را یافت.

نرم افزارهای گوگل ترنسلیت برروی برای سیستم عامل های اندروید و iOS، بیش از ۱۰۰ زبان را پشتیبانی کرده و توانایی ترجمه ۳۷ کلمه از طریق تصویرف ۳۲ کلمه از طریق مکالمه و ۲۷ کلمه در ویدئو را دارند.

گوگل ترنسلیت نیز مانند تمامی ابزارهای ترجمه موجود در بازارهای دنیا و سایر ابزارهای ترجمه آنلاین، معایب و مزایایی دارد. یکی از این موارد، سطح متفاوت ترجمه برخی زبان ها نسبت به سایرین است. به طور معمول، این ترجمه هنگامی که از بالاترین میزان صحت برخوردار است که، زبان مبدا انگلیسی و زبان مقصد یکی از زبان های اتحادیه اروپا باشد و بالعلکس. بااینحال، هرچه جملات و عبارات به کار رفته کوتاه تر باشد، ترجمه ارائه شده صحیح تر و قابل اعتماد تر می باشد. بنابراین استفاده از گوگل برای ترجمه متون بزرگ به طور یکجا توصیه نمی شود.

زبان فارسی نیز، از ژوئن سال ۲۰۰۹ به این سرویس ترجمه گوگل اضافه شده و می توان از آن برای ترجمه فارسی به تمامی زبان های موجود وبالعکس استفاده کرد. البته این امکان برای زبان فارسی کاملا پیشرفته نبوده و اشکالات بسیاری در آن دیده می شود که طبیعتا تا سال های آینده و با کمک کاربران مسلط به زبان مختلف پیشرفت کرده و تا حد زیادی اصلاح خواهد شد. این امکان برای کاربران نیز وجود دارد تا با استفاده از گزینه های ویرایش موجود در کنار معانی کلمات، ترجمه صحیح تر را پیشنهاد داده و به اصلاح غلط های موجود در ترجمه های ارائه شده توسط سرویس گوگل ترنسلیت بپردازند. علاوه بر این، با ورود به Google Translate Community می توان اقدام به ترجمه و تصحیح کلمات برگردان شده به زبان مختلفی که به آنها تسلط دارید کرده و بهترین ترجمه را برای استفاده سایر افراد ارائه دهید.

ما به شما گروه خدمات ترجمه آرکا را برای ترجمه انواع متون تخصصی و ساده پیشنهاد میکنیم

زمان ارسال : 13:02:05 ~~~ 1398/10/11
گروه مطلب : آموزشی