چند تکنیک برای ترجمه مقالات علمی

منظور از ترجمه مقالات علمی، برگردان متون علمی محققان از یک زبان به زبان دیگر است؛ بنابراین، مترجم این متون باید تخصص‌های ویژه‌ای داشته باشد. او باید هم به ساختار و  کلمات زبان مبدا و مقصد آشنایی کافی داشته باشد و هم تا حد خوبی از موضوع متن علمی سردر بیاورد. به همین دلیل مترجمان متون تخصصی علمی، اغلب زبان‌شناسان یا زبان‌دانانی هستند که در زمینه علمی دیگری از قبیل پزشکی، مهندسی و علوم انسانی متبحر هستند. به عنوان مثال در ترجمیک مترجمانی که در رشته تحصیلی خود مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری دارند و همچنین تجربه زیادی در ترجمه متون داشته و همچنین مدارک معتبری از آزمون‌های زبان بین‌المللی اخذ کرده‌اند کار ترجمه را انجام می‌دهند.
در بسیاری از موارد نیز ترجمه متون علمی با مشورت یک فرد متخصص در زبان و یک فرد متخصص دانشگاهی در زمینه علمی مربوطه انجام می‌شود. در این مطلب  به برخی از مهمترین روش‌های موثر در ترجمه مقالات علمی اشاره می‌کنیم.
ترجمه متون علمی باید دقیق و شفاف باشد
دقت و شفافیت مهمترین اهدافی هستند که در ترجمه متون تخصصی مد نظر است. استفاده از ساختارهای مبهم در متن‌های ادبی اشکالی ندارد ولی در متون علمی باید از آن پرهیز کرد. در ترجمه یک متن علمی باید تلاش شود تا معنای متن اصلی به طور کامل و دقیق منتقل گردد. سخت ترین کار در ترجمه علمی پیدا کردن معانی درست برای کلمات  تخصصی می‌باشد اگر این کار به درستی انجام نشود امکان ایجاد تناقض درکلمات مترادف وجود دارد علاوه بر آن مترجم باید از تکرار کلمات خودداری کند تا بتواند بی آنکه متن را تغییر دهد با اصطلاحات بازی کند.

به اشتباهات متن اصلی توجه داشته باشید
از مهم‌ترین مهارت‌های مترجمان مطالب علمی توانایی آن‌ها در اصلاح اشتباهات کوچک در متن اصلی است. زیرا آن‌ها متن را با دقت بالایی مطالعه می‌کنند. نمونه اشتباهات رایج در متن علمی عبارت است از ناسازگاری بین اعداد ذکر شده در جداول، نمودارها که به مترجم توصیه می‌شود در پاورقی آنها را اصلاح کند.
با ساختار و معنی بازی کنید تا یک ترجمه خوب تحویل دهید
در این بخش مترجم در صورت مغایرات بین ویژگی‌های صرفی و نحوی یا واژگانی جملات را بازنویسی می‌کند. مانند زبان روسی و آلمانی که می‌توان زنجیره‌ای از مقالات مستقل و وابسته را با یکدیگر معنی کرد بی آن که از وضوح و رسایی آن کاسته شود. در صورتی که  در زبان انگلیسی انجام این کار غیر ممکن است. در این راستا مترجم می‌تواند کارهایی را از لحاظ ساختاری و معنایی روی متن انجام دهد در این زمان مترجم باید در عین حال که این کارها را انجام می‌دهد اما متن اصلی را در حالت دست نخورده نگه دارد یکی از بهترین تکنیک‌ها برای این کار فربه کردن یا بال و پر دادن به متن است بدین معنی که یک اصطلاح را با کلمات دیگر توضیح می‌دهند.

خواندن را نادیده نگیرید
برای یک ترجمه بی عیب و نقص  مترجم باید از اطلاعات کافی برخوردار باشد؛ خواندن مجلات و کتاب‌های علمی به شما در این زمینه کمک فراوانی می‌کند. اولا مترجم با خواندن این مطالب می‌تواند با سبک‌های آن آشنا شده و از آن‌ها کمک بگیرد دوم این که شما با اخرین اطلاعات و اکتشافات علمی روز دنیا آشنا می‌شوید که به شما کمک می‌کند در ترجمه مفاهیم تخصصی دچار اشتباه نشوید و مفاهیم را بهتر ترجمه کنید.
حتی می‌توانید یک وبلاگ در خصوص ترجمه علمی و حوادث و …. راه‌اندازی کنید یا این که خودتان مقاله بنویسید و آن را ترجمه کنید (توجه داشته باشید که نسخه‌برداری نکنید) این یک ایده خوب برای کسانی است که قصد دارند در ترجمه متون علمی رشد کنند. به یاد داشته باشید که اگر در زیرشاخه‌های علمی وارد شوید بهتر می‌توانید ترجمه کنید پس بهتر این است که در تحقیق و نوشتن مقالات تبحر داشته باشید.
به اعداد و علامت‌ها توجه کنید
در ترجمه متون علمی بسیاری از اعداد و علامت‌ها و فرمول‌ها وجود دارد که نباید آن‌ها را نادیده بگیرید. اگر یک عدد اشتباه وارد شود یک فصل و یک محاسبه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین مترجم باید به همه چیز توجه کند و موضوع را به خوبی درک کرده باشد برای رسیدن به این سطح از ترجمه باید مهارت تحلیل داشته باشد.
همیشه ترجمه خود را ارئه دهید
بعد از پایان ترجمه آن را به مترجم دیگری ارائه دهید تا کار را اصلاح کند. بهتر است از مترجمانی که در آن زمینه تخصص دارند کمک بخواهید به این ترتیب تمام اشتباهات احتمالی ترجمه رفع می‌شود حتی در شرایطی که برخی اصلاحات در متن ترجمه برای شما روشن نیست می‌توانید از مترجم دوم سوال کنید پس بهتر است همیشه سوال بپرسید تا اینکه خود را در وضعیت  نامشخص قرار دهید.
زمان ارسال : 00:20:46 ~~~ 1398/08/07
گروه مطلب : خواندنی ها